High-precision green laser level with 16 bright 505nm beams, ±1mm/7m accuracy, ±3° self-leveling, 40m range, dual 3000mAh batteries, magnetic mount, and remote control for efficient, cordless job site use.
| Model NO. | LLE-4D-S |
| Laser Beam: | 16 green beams |
| Laser wave length: | 505nm |
| Level accuracy: | ±1mm/7m |
| Automatic Compensatory : | ±3° Range |
| Working Range : | 40m |
| Lithium Battery : | 3000mAh |
| Power Supply | Lithium Battery |
| With Magnetic wall adapter Two Battery with Remote Control | |
High-Visibility Green Beams:16 bright 505nm laser lines offer clear visibility even in bright environments, enhancing work efficiency.
High Accuracy & Compensation:±1mm/7m level accuracy and ±3° automatic compensation ensure reliable, precise leveling.
Long Working Range & Battery Life :40m working range plus two 3000mAh lithium batteries (one as backup) for extended on-site operation.
Flexible Power & Remote Control:Magnetic wall adapter for easy mounting, dual-battery system, and included remote control for convenient operation.
